Zwłoki ojca w piwnicy przez 3 lata

Prokuratura Rejonowa w Pułtusku prowadzi postępowanie przeciwko Waldemarowi O. [44l.], któremu zarzucono popełnienie przestępstwa znieważenia zwłok ludzkich w okresie do sierpnia 2017r. do 27 grudnia 2020r. oraz oszustwa na szkodę Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Świerczach.

W dniu 27 grudnia 2020r. w piwnicy domu jednorodzinnego w miejscowości Ś. ujawnione zostały szczątki ludzkie. W toku śledztwa ustalono, że są to zwłoki Stanisława O., który tam mieszkał wspólnie z synem Waldemarem O. Nie był jednak widziany od około 3 lat. Podejrzany informował sąsiadów, że ojciec z uwagi na stan zdrowia, zamieszkuje u siostry. Rodzinie przekazywał informację, że ojciec mieszka razem z nim. Jak ustalono Waldemar O. po śmierci ojca w sierpniu 2017r., ukrył jego zwłoki w piwnicy. Jednocześnie mając świadomość, że Stanisław O. nie żyje, wyłudził z Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Świerczach świadczenia z opieki społecznej na zakup żywności na rzecz ojca w kwocie 1.825zł.

W celu ustalenia przyczyny zgonu Stanisława O., w Zakładzie Medycyny Sądowej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w Warszawie, została przeprowadzona sekcja zwłok.

Przesłuchany w charakterze podejrzanego Waldemar O przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów. Złożył wyjaśnienia, które należy zweryfikować w toku czynności procesowych.

Wobec Waldemara O. zastosowany został izolacyjny środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Za zarzucane mu czyny grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.