UTONIĘCIE 3 I PÓŁ LETNIEGO ADAMA

W dniu 26 marca 2020r. Prokuratura Rejonowa w Ostrołęce wszczęła śledztwo w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci małoletniego Adama, do której doszło w dniu 25 marca 2020r. w miejscowości Z. gm. Baranowo.

W toku podjętych czynności procesowych ustalono, że w dniu 25 marca 2020r. bracia Adam [3,5l.] oraz Dawid [5 miesięcy] pozostawali pod opieką matki. Wszyscy przebywali na podwórku. Adam bawił się zabawkami, natomiast młodszy syn spał w wózku. Kiedy obudził się, przez chwilę matka zajęła się dzieckiem. Około godziny 14-tej matka stwierdziła, że Adam oddalił się w nieznanym kierunku. Zaczęła szukać syna na podwórku, sprawdziła też pobliskie posesje. Dziecka nie znalazła. Poszła w kierunku pobliskiego stawu znajdującego się za stodołą posesji. Zauważyła unoszące się na wodzie ciało dziecka. Wyciągnęła dziecko na brzeg i zaczęła wołać o pomoc. Przybiegła babcia chłopca. Kobiety udzieliły dziecku pierwszej pomocy i wezwały służby ratunkowe. Nad staw przyszli dwaj sąsiedzi, którzy rozpoczęli resuscytację dziecka do czasu przybycia pogotowia ratunkowego. W celu udzielenie pomocy dziecku przybyły dwa zespoły ratunkowe. Pomimo podjętych czynności reanimacyjnych dziecko zmarło.
W toku śledztwa przesłuchano w charakterze świadków osoby mające wiedzę o zdarzeniu, przeprowadzono oględziny miejsca zdarzenia i znalezienia zwłok. Przeprowadzono sekcję zwłok dziecka, na podstawie której ustalono, że przyczyną śmierci Adama było utonięcie w słodkiej wodzie.
Aktualnie trwają czynności procesowe mające na celu wyjaśnienie okoliczności śmierci dziecka.