USIŁOWANIE ZABÓJSTWA W DOMU POMOCY SPOŁECZNEJ

Prokuratura Rejonowa w Ostrołęce prowadzi śledztwo przeciwko Mariuszowi M., któremu przedstawiono zarzuty usiłowania zabójstwa i ciężkiego uszkodzenia ciała Marcina S.

Do zdarzenia doszło około godz. 21.30 w dniu 5 listopada 2019r. w Domu Pomocy Społecznej w Ostrołęce. Jak ustalono w toku śledztwa pensjonariusz Domu Pomocy Społecznej w Ostrołęce Mariusz M. wszedł do pokoju zajmowanego wspólnie z Marcinem S., podszedł do śpiącego na łóżku mężczyzny i zadał mu kilkanaście ciosów nożem w okolice szyi, klatki piersiowej, przedramienia prawego oraz ramienia lewego. Zadanymi ciosami spowodował u ofiary liczne rany cięte i kłute. Następnie Mariusz M. zszedł piętro niżej, wszedł do pomieszczenia służbowego i poinformował pracowników DPS, że zaatakował nożem Marcina S. Nóż, który trzymał w ręku rzucił na biurko mówiąc: „poddaję się”. Pracownicy DPS-u natychmiast udali się w kierunku pokoju, w którym doszło do usiłowania zabójstwa. Jeszcze na korytarzu zobaczyli idącego, całego zakrwawionego, trzymającego się za szyję Marcina S., który oświadczył, iż został zaatakowany przez Mariusza M. W oczekiwaniu na przyjazd karetki pogotowia ratunkowego pomocy, ofierze udzielono pomocy i starano się zatamować krwawienie. Karetka pogotowia zabrała Marcina S. do Szpitala w Ostrołęce. Również do szpitala w Ostrołęce na Oddział Psychiatryczny został przewieziony Mariusz M.
Jak ustalono w toku śledztwa, podejrzany od kilkunastu lat leczy się na schizofrenię hebefreniczną. W Domu Pomocy Społecznej przebywał od 3 lat. Od dwóch lat zajmował wspólny pokój z pokrzywdzonym Marcinem S. Rzekomym powodem ataku nożem był brak papierosów oraz głosy w głowie, które „kazały mi tak zrobić”.
Podejrzany przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu, skorzystał z przysługującego mu prawa i odmówił składania wyjaśnień. Sąd Rejonowy w Ostrołęce podzielił stanowisko Prokuratury i zastosował wobec Mariusza M. izolacyjny środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.
Za przestępstwo usiłowania zabójstwa grozi podejrzanemu kara pozbawienia wolności od 8 lat do dożywocia.