KATASTROFA POCIĄGU

W dniu 30 sierpnia 2019 r. Prokuratura Rejonowa w Ostrowi Mazowieckiej wszczęła śledztwo w sprawie zaistniałego w dniu 27 sierpnia 2019r. w miejscowości Prostyń nieumyślnego sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lądowym polegającego na zderzeniu się pociągu PKP Intercity relacji Kraków— Grodno z koparką kołową.

Jak wynika z poczynionych ustaleń, do zdarzenia doszło w czasie, kiedy wykonujący w pobliżu torów kolejowych prace budowlane Robert B. manewrował koparką wjeżdżając częściowo na tor ruchu pociągu zbliżającego się od strony Warszawy. Doszło do uderzenia w koparkę bocznymi schodkami prowadzącymi do lokomotywy. Zarówno pasażerowie, obsługa pociągu, jak i osoba operująca koparką, nie doznali obrażeń ciała. Pasażerów przetransponowano autobusami na dworzec PKP w Małkini Górnej. Doszło do uszkodzeń lewej części lokomotywy i powłoki lakierniczej kilku wagonów, a także częściowego uszkodzenia koparki. Obsługa pociągu oraz operujący koparką byli trzeźwi.

Aktualnie trwają czynności mające na celu ustalenie przyczyny zaistniałego zdarzenia oraz rozliczenia procesowego osób odpowiedzialnych za sprowadzenie katastrofy.