AKT OSKARŻENIA ZA ZABICIE PSA

W dniu 28 czerwca 2019r. Prokuratura Rejonowa w Ostrołęce zakończyła postępowanie przygotowawcze prowadzone przeciwko Mieczysławowi Ch., podejrzanego o dokonanie przestępstwa z art. 35 ust. 2 ustawy o ochronie zwierząt polegającego na zabiciu psa rasy „beagle” ze szczególnym okrucieństwem. Akt oskarżenia został skierowany do Sądu Rejonowego w Ostrołęce.

Jak ustalono w toku dochodzenia do zdarzenia doszło w dniu 12 czerwca 2019r. w miejscowości Złota Góra gm. Łyse. Tego dnia około godziny 17.00 Mieczysław Ch. przyjechał na swoją posesję, na której hodował kury. Po wejściu na jej teren wypuścił drób z kurnika. Po chwili na podwórko wbiegł pies sąsiada rasy „beagle” i zaczął ganiać kury. Podejrzany złapał psa, zaniósł go do pomieszczenia gospodarczego, gdzie zapiął psu na szyi łańcuch, którego drugi koniec przymocował do uchwytu w ścianie w ten sposób, że pies dotykał posadzki jedynie tylnymi łapami. W wyniku powieszenia doprowadził do uduszenia psa.
Mieczysław Ch. przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i wyjaśnił, iż w przeszłości pies zagryzł mu 7 sztuk kur, a w dniu 12 czerwca 2019 r. pies wbiegł na jego posesję i ganiał kury. Wyjaśnił ponadto, iż właścicielowi psa wielokrotnie zwracał uwagę i prosił o pilnowanie psa, jednak właściciel psa nie reagował na jego prośby. Podejrzany wyraził skruchę i krytykę swojego występku.
Wobec podejrzanego zastosowano środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym w postaci dozoru policji oraz poręczenia majątkowego w kwocie 3 tyś zł. Za zarzucany podejrzanemu czyn grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.