Uwaga na oszustów !!!

UWAGA NA OSZUSTÓW!!!

Prokuratura Okręgowa w Ostrołęce informuje, iż Prokuratura Rejonowa w Ostrowi nadzoruje śledztwo w sprawie oszustwa na „policjanta”. Jak ustalono w toku śledztwa w dniu 4 czerwca 2019 r. o godzinie 17.00 do Komisariatu Policji w Małkini Górnej zgłosiła się Krystyna D. prowadząca własną działalność gospodarczą „Punkt Apteczny” w Zarębach Kościelnych,

która powiadomiła, iż w dniu 3 czerwca 2019 r. około godziny 14.00 na telefon stacjonarny apteki zadzwonił mężczyzna podający się za funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego Policji st. sierż. Krzysztofa Zalewskiego. Sprawca oznajmił, iż prowadzi postępowanie karne w sprawie usiłowania włamania się na jej konto firmowe w Banku Spółdzielczym w Ostrowi Mazowieckiej. Mężczyzna poinformował, iż do ustalenia sprawcy potrzebuje login i hasło do jej numeru rachunku bankowego. Podał też, iż w celu weryfikacji jego danych może zadzwonić pod numer 997. Pokrzywdzona odłożyła słuchawkę, po chwili ją ponownie podniosła i wybrała numer 997, gdzie zgłosił się inny mężczyzna mający potwierdzić dane policjanta i działania Policji. Pokrzywdzona Krystyna D. rozłączyła się. Po chwili skontaktowała się z nią ponownie osoba podająca się za st. sierż. Krzysztofa Zalewskiego. W trakcie rozmowy pokrzywdzona przyznała, iż w Banku Spółdzielczym posiada również konto prywatne, na którym ma lokatę i zgromadzone na niej środki pieniężne. Przekazała telefonicznie loginy i hasła do wymienionych rachunków bankowych. W ciągu godziny sprawca kontaktował się z pokrzywdzoną jeszcze kilkukrotnie. Około godziny 15.30 ponownie zadzwonił, informując, aby udała się do Banku Spółdzielczego w Ostrowi Mazowieckiej, albowiem jej konto prywatne jest zablokowane i musi podjąć działania zmierzające do jego odblokowania. Pokrzywdzona Krystyna D. udała się do banku, gdzie odblokowano jej konto. W tym samym dniu około godziny 16.00 mężczyzna ostatni raz skontaktował się z pokrzywdzoną. Następnego dnia, tj. w dniu 4 czerwca 2019r. sprawca ponownie zadzwonił do pokrzywdzonej i polecił, aby udała się do siedziby banku i osobiście dokonała przelewu środków pieniężnych z lokaty na konto firmowe. Mężczyzna przyznał, że nie jest możliwe przeprowadzenie tej operacji za pośrednictwem Internetu. Ponadto polecił pokrzywdzonej, aby podniosła limit wypłaty środków z konta firmowego na kwotę 50.000zł. Krystyna D. udała się do banku, gdzie z konta prywatnego przelała środki w kwocie 54.000zł na konto firmowe oraz podniosła limit na przelewy bankowe do kwoty 40.000zł. Po pewnym czasie do pokrzywdzonej ponownie zadzwonił ten sam mężczyzna, prosząc o kody ze zdrapek, które są niezbędne do wykonania przelewu. Sprawca poinformował pokrzywdzoną, aby w najbliższym czasie nie wykonywała żadnych operacji bankowych.
Tego samego dnia około godziny 15.00 pokrzywdzona skontaktowała się z dyżurnym Komendy Powiatowej Policji w Ostrowi Mazowieckiej i poinformowała o działaniach CBŚP. Dyżurny zaprzeczył, aby Policja podejmowała takie czynności. W związku z powyższym, Krystyna D. udała się do banku, gdzie została poinformowana o wypłacie środków 40000zł. Odbiorcą był Andrzej Klusek, tytuł operacji „Płatność RTV”. Pokrzywdzona nie powiadomiła pracownika banku o zaistniałym przestępstwie.
W dniu 5 czerwca 2019 r. Komisariat Policji w Małkini Górnej poinformował Bank PKO BP o konieczności dokonania blokady na wskazanym rachunku bankowym.
Obecnie trwają intensywne czynności procesowe mające na celu ustalenie sprawców przestępstwa.
Prokuratura Okręgowa w Ostrołęce zwraca się z apelem do mieszkańców miasta Ostrołęki, Ostrowi Mazowieckiej oraz okolic o zachowanie szczególnej ostrożności w przypadku nawiązania kontaktów telefonicznych przez osoby podające się za członków rodziny potrzebujących pieniędzy, funkcjonariuszy policji i innych, którzy proszą o przekazanie pieniędzy lub informują o akcjach policyjnych. W przypadku zaistnienia podobnych sytuacji należy natychmiast skontaktować się z najbliższą jednostką policji. Pod żadnym pozorem nie należy podawać danych umożliwiających dostęp do rachunków bankowych ani dokonywać przelewu na konta innych osób.