UWAGA NA OSZUSTÓW

Prokuratura Okręgowa w Ostrołęce informuje, iż Prokuratura Rejonowa w Ostrołęce nadzoruje śledztwo w sprawie oszustwa na „prokuratora” i „policjanta”. Do zdarzenia doszło w dniu 10 kwietnia 2019r. Na telefon stacjonarny Jadwigi B. zadzwonił mężczyzna, podający się za funkcjonariusza CBŚP – Andrzeja Szymczyk. Podczas rozmowy poinformował pokrzywdzoną, że nieznani hakerzy próbują uruchomić kredyt w jej banku i przelać posiadane przez nią środki pieniężne.

Powiedział też, że rozpracowuje grupę przestępczą i tylko ona może mu pomóc. Podał jej, by sprawdziła dane podawane przez niego okoliczności dzwoniąc pod nr 112. Jadwiga B. zadzwoniła pod nr 112, zgłosił się inny mężczyzna, który powiedział, że wie w jakiej sprawie ona dzwoni i potwierdził, że pan Szymczyk jest funkcjonariuszem CBŚP. Po tym usłyszała mężczyznę – rzekomo policjanta Andrzeja Szymczyk, który zapytał w którym banku ma konto i jak autoryzuje przelewy. Jadwiga B. przekazała mu informacje, jednak miała wątpliwości co do wiarygodności rozmówcy. Polecił jej skontaktowanie się z prokuratorem Andrzejem Szymańskim, który rzekomo prowadzi tę sprawę. Zadzwoniła pod nr 997, przedstawiła się i przełączono ją rzekomo do prokuratora. Podczas rozmowy z mężczyzną podającego się za prokuratora podała mu dane do logowania do jej dwóch kont w banku. Po chwili została poinformowana przez pracownika banku, czy potwierdza przeprowadzenie przelewu w kwocie 61.000zł na konto Dariusza Biskup Jadwiga B. potwierdziła. Mężczyźni polecili jej by udała się do banku. Tam dowiedziała się, że z jej rachunku dokonano przelewu na dane „Dariusz Biskup”. Kiedy uznała, że została oszukana, poinformowana o tym zdarzeniu Komendę Miejską Policji w Ostrołęce.

Obecnie trwają intensywne czynności procesowe mające na celu ustalenie sprawców przestępstwa.
Prokuratura Okręgowa w Ostrołęce zwraca się z apelem do mieszkańców miasta Ostrołęki oraz okolic o zachowanie szczególnej ostrożności w przypadku nawiązania kontaktów telefonicznych przez osoby podające się za członków rodziny potrzebujących pieniędzy, funkcjonariuszy policji i innych, którzy proszą o przekazanie pieniędzy lub informują o akcjach policyjnych. W przypadku zaistnienia podobnych sytuacji należy natychmiast skontaktować się z najbliższą jednostką policji. Pod żadnym pozorem nie należy podawać danych umożliwiających dostęp do rachunków bankowych ani dokonywać przelewu na konta innych osób.