OGŁOSZENIE

Prokuratura Okręgowa w Ostrołęce nadzoruje śledztwo przeciwko Piotrowi D. i Andrzejowi W., podejrzanym o wyłudzenie wielu pożyczek i kredytów na szkodę banków, instytucji finansowych oraz osób prywatnych. Wymienieni sprawcy działali w latach 2016- 2019 na terenie województwa mazowieckiego, warmińsko- mazurskiego i podlaskiego. Działanie sprawców, czyli Piotra D. i Andrzeja W., opierało się głownie na wykorzystywaniu łatwowierności osób w podeszłym wieku, z zaburzeniami psychicznymi lub mającymi skłonności do nadużywania alkoholu.

Osoby te zawsze posiadały stały dochód (emeryturę lub rentę). Pokrzywdzonych wyszukiwali na terenie wsi i niewielkich miast, w okolicach dworców i sklepów, następnie oferowali im pracę, polegającą na pilnowaniu posesji należącej do Piotra D. Zapewniali im też mieszkanie i wyżywienie. Po zdobyciu zaufania pokrzywdzonych Piotr D. zwracał się do nich z prośbą o wzięcie dla niego pożyczki. Tłumaczył, że prowadzi handel używaną odzieżą i potrzebuje pieniędzy na zakup towaru. Obiecywał jednocześnie szybką spłatę. Piotr D. wspólnie z Andrzejem W. wozili pokrzywdzonych samochodem marki Audi Q5 do podmiotów świadczących usługi finansowe lub banków, które miały swoje siedziby zarówno w Ostrołęce, jak i poza terenem powiatu ostrołęckiego. Sprawcy instruowali także, co pokrzywdzeni mają mówić i jak zachowywać się przy zawieraniu umów pożyczek. Pieniądze oraz dokumenty dotyczące zawartych kredytów zabierał Piotr D. Zazwyczaj na raz zawieranych było kilka umów kredytowych na kwoty od kilku tysięcy do 50.000zł. Pokrzywdzeni dowiadywali się o wysokości zadłużenia na skutek otrzymywania wezwań do zapłaty. Ponadto podejrzani wykorzystywali inne nadążające się sytuacje, aby namówić osoby trzecie do zaciągnięcia pożyczek i przekazania im pieniędzy.

Istotną postacią w przestępczym procederze był Andrzej W., mężczyzna o charakterystycznym wyglądzie i usposobieniu – w podeszłym wieku, poruszający się o lasce, z licznymi tatuażami na całym ciele oraz w okolicy oczu, bardzo komunikatywny i bezpośredni w kontaktach międzyludzkich. To on głównie zajmował się wyszukiwaniem potencjalnych ofiar i nawiązywał z nimi kontakt.
Z materiału zgromadzonego w sprawie wynika, że na posesji w okolicach Ostrołęki przetrzymywano co najmniej 9 mężczyzn, z czego dane 3 dotychczas zdołano ustalić.
Wobec podejrzanych Piotra D., Andrzeja W. stosowany jest izolacyjny środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.
W związku z powyższym uprzejmie informujemy, że osoby pokrzywdzone działaniami Piotra D., Andrzeja W. lub świadkowie – w szczególności członkowie rodzin pokrzywdzonych, mogą zgłaszać się do tut. Prokuratury Okręgowej (07-410 Ostrołęka, ul. Kościuszki 19; numer kontaktowy- 29 767 07 14 bądź Komendy Miejskiej Policji w Ostrołęce (07-409 Ostrołęka, ul. Janusza Korczaka 16; numer kontaktowy- 29 760 15 09/ 29 760 15 00.

Jednocześnie informujemy, że Prokuratura Okręgowa w Ostrołęce każdorazowo będzie podejmować działania prawne zmierzające do unieważnienia umów pożyczek zawartych przez pokrzywdzonych, w celu zapobieżenia lub ograniczenia negatywnych skutków finansowych, jakie ponieśli pokrzywdzeni w wyniku przestępczej działalności Piotra D. i Andrzeja W.