Znęcanie i zabójstwo w Prostyniu

Prokuratura Rejonowa w Ostrowi Mazowieckiej prowadzi śledztwo przeciwko Dariuszowi Januszowi R., podejrzanemu o znęcanie się oraz zabójstwo matki Anny Marianny R. W toku śledztwa ustalono, że zmarła mieszkała w domu jednorodzinnym z synem Dariuszem Januszem R. W miejscu ich zamieszkania od maja 2018 r. doszło do kilku interwencji policji związanych z nagannym zachowaniem syna wobec matki. Około godziny 2.00 17 marca 2019 r. Dariusz Janusz R. wezwał karetkę pogotowia, informując, iż jego matka nie żyje. Przybyli na miejsce funkcjonariusze policji stwierdzili w domu ślady krwi oraz obrażenia zwłok Anny Marianny R.

Ustalenia sekcji zwłok potwierdzają istnienie obrażeń powstałych bezpośrednio przed zgonem, tj. obrażenia twarzy, złamanie żeber i mostka, pęknięcie śledziony, podskórne wylewy krwawe na tułowiu i kończynach oraz gojących się obrażeń ciała pochodzących nawet sprzed kilku tygodni przed zgonem. Bezpośrednią przyczyną zgonu była ostra niewydolność oddechowa w następnie zachłyśnięcia krwią. Z zeznań świadków wynika, że Anna Maria R. skarżyła się na zachowanie syna, który bił ją i wyzywał. Do znęcania dochodziło najczęściej, kiedy sprawca był pod wpływem alkoholu. Opierając się na zeznaniach świadków oraz wstępnej opinii z sekcji zwłok Dariuszowi Januszowi R. przedstawiono zarzut znęcania się nad matką w okresie od maja 2018r. oraz zabójstwa Anny Marianny R. w nocy z 16 na 17 marca 2019r. w miejscowości Prostyń.

Podejrzany Dariusz Janusz R. nie przyznał się do popełnienia zarzucanych mu czynów i złożył obszerne wyjaśnienia, w których zaprzeczył by znęcał się nad matką lub spowodował jej śmierć. Do Sądu Rejonowego w Ostrowi Mazowieckiej został skierowany wniosek o zastosowanie wobec podejrzanego tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Za zarzucane mu przestępstwa grozi mu kara nawet dożywotniego pozbawienia wolności.